liceum (dziennikarstwo)
Liceum Ogólnokształcące, specjalność: Dziennikarstwo
1. INFORMACJE PODSTAWOWE:
- Nauka trwa 4 lata i obejmuje kształcenie ogólne - przygotowanie do egzaminu maturalnego z możliwością uzyskania dodatkowych kwalifikacji (kursy ECDL i inne).
- Wpisowe 70 zł, czesne 225 zł miesięcznie.
- W przypadku nauczania indywidulanego czesne ulega zwiększeniu.
- Dla młodzieży zagranicznej, chętnej do podjęcia nauki w naszej szkole przeprowadzane są dodatkowe testy z języka polskiego.
- W ramach kierunku uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z informatyki, wiedzy o społeczeństwie i języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.
ZOBACZ PRZEWODNIK PO ZAJĘCIACH POZALEKCYJNYCH - TUTAJ!
2. FILM PREZENTUJĄCY WYDARZENIA ODBYWAJĄCE SIĘ W RAMACH NAUKI W NASZEJ SZKOLE:
3. NA CZYM POLEGA SPECJALNOŚĆ "DZIENNIKARSTWO"?
JAKIE ZAJĘCIA CZEKAJĄ NA CIEBIE NA SPECJALNOŚCI DZIENNIKARSTWO?
- redagowanie i formatowanie tekstu,
- przygotowanie do występów przed kamerą,
- tajniki prowadzenia wywiadów,
- techniki komunikacji i perswazji,
- skuteczny research dziennikarski,
- kompetencje kluczowe w pracy dziennikarza,
- tajniki pracy dziennikarskiej,
- rola mediów we współczesnym świecie,
- wykorzystanie technik multimedialnych,
- przeprowadzenie badań sondażowych.
Podczas zajęć będziesz mieć możliwość obserwacji pracy dziennikarskiej od kuchni dzięki:
- wycieczkom tematycznym (studia nagrań, redakcje),
- współpracy z lokalnymi mediami,
- spotkaniom z dziennikarzami i redaktorami.
Zdobytą wiedzą i umiejętności będziesz mógł/mogła na bieżąco wykorzystywać:
- współtworząc gazetkę szkolną SOSAB NEWS,
- współtworząc szkolny kanał na YT – REC ZDZ,
- współprowadząc media społecznościowe (Facebook, Instagram, Tik Tok),
- nagrywając materiały (dokumenty, spoty, wiadomości, teledyski) w szkolnym studiu nagrań.
Zajęcia będą miały głównie charakter warsztatowy- praktyczny, dzięki czemu zdobyta wiedza będzie przez Ciebie wykorzystywana w wielu aspektach codziennego życia.
Szkoła umożliwi Ci łatwiejszy start na kierunkach studiów:
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
- dyplomacja i stosunki międzynarodowe
- filmoznawstwo i wiedza o nowych mediach,
- edytorstwo,
- zarządzanie kulturą i mediami,
- realizacja dźwięku i obrazu,
- filologia polska i angielska,
- zarządzanie informacją,
- socjologia
Wiedza, zdobyta podczas czterech lat nauki na specjalności dziennikarskiej, będzie pomocna również na wielu innych, humanistycznych kierunkach studiów.
4. JAKIE KOMPETENCJE ZDOBĘDZIESZ DZIĘKI NAUCE W LICEUM O SPECJALNOŚCI DZIENNIKARSTWO?
1. Zdobędziesz obszerną wiedzę z zakresu informatyki i wiedzy o społeczeństwie — zwiększona ilość godzin z tych przedmiotów przygotuje Cię do zdawania matury na poziomie rozszerzonym. Otrzymasz wiedzę przydatną na studiach przygotowujących do szeroko pojętych zawodów społecznych – nie tylko związanych z komunikacją i dziennikarstwem, ale także socjologią, psychologią, pedagogiką, filologią, europeistyką czy stosunkami międzynarodowymi.
2. Zdobędziesz wiedzę z zakresu tworzenia tekstów – poznasz zasady tworzenia tekstów publicystycznych i informacyjnych, które będą przyciągać czytelnika, wzbudzać emocje i zachęcać do ponownego sięgania po Twoje prace. Tę umiejętność możesz wykorzystać zarówno na ewentualnych studiach, jak i rozwijając swoją działalność, promując swoje produkty, usługi lub pisząc teksty dla zleceniodawców.
3. Poznasz tajniki stosowania technik multimedialnych – umiejętność wykorzystywania nowoczesnych technologii jest jedną z kluczowych kompetencji, których pracodawcy oczekują obecnie od swoich pracowników. Podczas czterech lat nauki poznasz szeroki pakiet przydatnych technik multimedialnych, które będziesz mógł/mogła potem dowolnie wykorzystywać- niezależnie od wykonywanej w przyszłości pracy lub wybranego kierunku studiów.
4. Zaprzyjaźnisz się z social mediami – dowiesz się jak skutecznie prowadzić social media. Pojawi się wiedza nie tylko z zakresu publikowania postów, czy odpowiadania na komentarze i wiadomości. Dowiesz się jak budować grupę zaangażowanych odbiorców, poprzez dostarczanie interesującego contentu, odpowiednio zaplanowaną reklamę oraz wchodzenie w interakcję z obserwatorami.
5. Poznasz tajniki skutecznej komunikacji oraz przełamiesz opory i bariery komunikacyjne – dzięki pracy warsztatowej będziesz mógł/mogła sprawdzić się w różnych sytuacjach. Poznasz techniki aktywnego słuchania, odpowiedniego zadawania pytań, przekierowania rozmowy na interesujący Cię temat, zdobywania kluczowych informacji. Przekonasz się o mocy „komunikatu ja” i dowiesz się, czym jest komunikacja oparta na faktach. Zdobytą wiedzę będziesz ćwiczyć w praktyce, dzięki czemu zaczniesz z niej korzystać automatycznie.
6. Rozwiniesz swoje kompetencje osobiste – dobry dziennikarz ma wysoko rozwinięte kompetencje miękkie, więc przez cały okres nauki weźmiesz udział w wielu warsztatach z tego zakresu. Tematyka poruszana na takich spotkaniach dotyczy między innymi: asertywności, technik perswazji i manipulacji, umiejętności radzenia sobie ze stresem, inteligencji emocjonalnej, umiejętności planowania, umiejętności z zakresu zarządzania zmianą, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, umiejętności odczytywania mowy ciała. Nie musimy chyba dodawać, że takie kompetencje przydadzą się w każdej sferze Twojego życia.
7. Stawisz czoła wyzwaniom, z jakimi mierzą się dziennikarze – dzięki realizowaniu różnorodnych projektów, będziesz mógł przetestować swoją wiedzę i umiejętności w praktyce. Wyruszysz na miasto przeprowadzić sondaż/ankietę, staniesz przed kamerą przeprowadzając wywiad z ważnym gościem, przeprowadzisz obszerny research na wybrany temat, zapanujesz nad skłóconymi gośćmi w studiu nagraniowym, stworzysz reklamę, nagrasz reportaż, stworzysz fotorelację z wydarzenia i napiszesz chwytliwy artykuł. Dzięki takiemu zakresowi działań sprawdzisz, która aktywność jest Ci najbliższa i będziesz mógł/mogła dalej rozwijać się w tym kierunku.
To tylko wierzchołek korzyści, z nauki na specjalności dziennikarstwo. Doświadcz tego osobiście.