Technik logistyk – klasa wojskowa
Technik logistyk – symbol zawodu 333107 - klasa wojskowa (OPW)
1. INFORMACJE PODSTAWOWE:
- Nauka trwa 5 lat i obejmuje kształcenie ogólne - przygotowanie do egzaminu maturalnego, kształcenie zawodowe i przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
- Wpisowe 70 zł, czesne 259 zł miesięcznie.
- W przypadku nauczania indywidulanego czesne ulega zwiększeniu.
- Klasa objęta patronatem MON w ramach realizacji Odziału Przygotowania Wojskowego.
- W procesie rekrutacji brana jest pod uwagę ocena z wychowania fizycznego.
- Obowiązkowe testy sprawnościowe dla kandydatów - PREZENTACJA Z ĆWICZENIAMI
- Kierunek nie jest dostępny dla obcokrajowców ze względu na udział w zajęciach na terenie jednostek wojskowych.
- W ramach kierunku uczniowie uczęszczają na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.
- Uczniów podejmujących naukę w zawodzie obowiązuje mundur.
ZOBACZ PRZEWODNIK PO ZAJĘCIACH POZALEKCYJNYCH - TUTAJ!
2. FILM PREZENTUJĄCY KIERUNEK TECHNIK LOGISTYK, KLASA MUNDUROWA:
3. JAK WYGLĄDA PRACA LOGISTYKA?
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany. Technik logistyk powinien dostarczyć towar zgodnie z zamówieniem klienta oraz optymalizować koszty, aby właściwie prowadzić współpracę z klientami.
Do podstawowych zadań należy również wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Technik logistyk analizuje stan zakupów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport, wykorzystując w tym celu systemy informatyczne. Aby realizować stawiane przed nim zadania, musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu planowania, finansów, marketingu, transportu i dystrybucji, analizy finansowej i ekonomicznej oraz prawa krajowego i międzynarodowego w zakresie objętym jego działaniem.
Poza wiedzą ekonomiczną i znajomością zasad zarządzania firmą, technik logistyk powinien posiadać umiejętności menedżerskie: szybko podejmować decyzje i logicznie przewidywać ich konsekwencje, posiadać zdolność koncentracji i umiejętność pracy pod presją. Potrzebna mu jest doskonała znajomość gospodarki, jego własnego rynku i specyfiki firmy oraz sektora transportowego. Nie bez znaczenia są także umiejętności planowania w różnym dystansie czasowym. Wobec konieczności ochrony środowiska, przed technikami logistykami stają nowe zadania związane z koniecznością odzyskiwania, zabezpieczania i utylizacji odpadów, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych.
Stanowiska logistyczne tworzone są w zasadzie w większości przedsiębiorstw, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych. Poza zasadniczymi działaniami technik logistyk zajmuje się także poprawą elastyczności i zdolności adaptacyjnych firmy na rynku. Dba o utrzymanie jej w optymalnej gotowości do działania, zabezpiecza system dystrybucji, przepływ towarów, usług i informacji.
4. JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA W KLASIE MUNDUROWEJ?
Technik logistyk – klasa wojskowa to specjalizacja skierowana głównie do uczniów planujących związać swoją przyszłość z zawodem żołnierza. Absolwent będzie posiadał przygotowanie do pracy w Wojskach Lądowych, Siłach Powietrznych, Biurze Ochrony Rządu i innych. Uczniów podejmujących naukę w szkole obowiązuje mundur.
Poza zajęciami w szkole uczniowie klasy wojskowej będą brali udział w różnego rodzaju zajęciach pozalekcyjnych, które odbywają się w terenie. Są to:
- wycieczki do jednostek wojskowych
- zajęcia w jednostkach straży pożarnych, policji i innych
- wyjazdy na poligony, rajdy, obozy letnie i zimowe
- ćwiczenia wzmacniające umiejętność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych
- paintball
- obozy survivalowe
- zajęcia na ściance wspinaczkowej
- zajęcia na strzelnicy i wiele innych
5. NA CZYM OPIERA SIĘ PODSTAWOWE WYKSZTAŁCENIE ZDOBYTE NA KIERUNKU TECHNIK LOGISTYK?
Aby zdobyć tytuł technika logistyka trzeba zdać egzaminy potwierdzające kwalifikacje wyróżnione w zawodzie. Są to:
- Kwalifikacja SPL.01 - Obsługa magazynów
- Kwalifikacja SPL.04 - Organizacja transportu